logoЗапитання юристові он-лайнlogo

Опитування

Які трудові права педагогів, на Вашу думку, найчастіше порушуються?

Працевлаштування
Оплата праці
Відпустки
Соціальні гарантії
Порядок звільнення

Хто може отримати статус одинокої матері та які умови і порядок надання їм відпусток?

Кого слід вважати одинокою матір'ю, та які умови і порядок надання додаткової соціальної відпустки одинокій матері? Буду вдячна надану за відповідь. (п. Оксана)

Поняття одинокої матері визначено в постанові Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 р. № 9 (із змінами) «Про практику розгляду судами трудових спорів». Згідно з п. 9 цієї постанови одинокою матір’ю слід вважати жінку, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

За цим визначенням для визнання «іншої жінки» одинокою потрібно дві ознаки: вона сама і виховує, і утримує дитину.

Це означає, що для встановлення права на додаткову відпустку має застосовуватись таке визначення одинокої матері: жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, яка сама виховує дитину, якщо батько не проживає разом з дитиною та відсутні інші докази його участі у вихованні дитини, і за цих самих умов жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена).

Для отримання додаткової соціальної відпустки жінка, яка не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері, має подати: копію свідоцтва про народження дитини і довідку органів запису актів громадянського стану про підстави внесення до книги записів народжень відомостей про батька дитини; жінка, яка є вдовою, — копію свідоцтва про народження дитини та копії свідоцтва про укладення шлюбу та свідоцтва про смерть чоловіка.

Законодавством не передбачено, які саме документи має подати жінка, яка виховує дитину без батька (в тому числі і розлучена жінка, і жінка, яка вийшла заміж, але її дитина новим чоловіком не всиновлена).

Питання виховання батьками дитини визначено Сімейним кодексом України.

Згідно зі ст. 157 цього Кодексу питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов’язків тим з них, хто проживає окремо від дитини.

Як передбачено ст. 158 Сімейного кодексу України, за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкування з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування ухвалює на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення.

У разі ухилення батька від виконання своїх обов’язків з виховання дитини мати має право звернутися до суду з позовом про позбавлення його батьківських прав.

З урахуванням зазначеного для підтвердження факту, що батько не бере участі у вихованні дитини, можуть бути пред’явлені, наприклад, довідка з ЖЕКу про реєстрацію особи за місцем проживання, ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів, рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав, рішення органів опіки та піклування або суду про відсутність участі батька у вихованні дитини тощо.

Пред’явлення лише довідки з ЖЕКу про те, що дитина проживає разом з матір’ю, не дає достатніх підстав стверджувати, що батько не бере участі у її вихованні.

Для отримання додаткової соціальної відпустки розлучена жінка, яка дійсно виховує сама дитину (без батька), має подати такі документи: копію свідоцтва про народження дитини; для підтвердження того, що жінка є розлученою, — копію свідоцтва про розірвання шлюбу та документ, який підтверджував би те, що батько не бере участі у вихованні дитини.

Жінка, яка вдруге вийшла заміж, але її дитина від першого шлюбу новим чоловіком не всиновлена, для отримання такої відпустки має пред’явити документ, який підтверджував би те, що батько дитини не бере участі у її вихованні, та довідку органу реєстрації актів цивільного стану про те, що дитина новим чоловіком не всиновлена.

Якщо вдова чи розлучена жінка, яка виховує дитину без батька (в разі позбавлення його батьківських прав), вступила в новий шлюб з іншим чоловіком і її дитина від першого шлюбу ним не всиновлена, вона має право на додаткову соціальну відпустку як одинока мати.

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання додаткової соціальної відпустки як одинока мати не має.

Якщо працівницею не буде доведено факт, що вона дійсно виховує дитину сама, без участі батька, роботодавець може відмовити їй у наданні такої відпустки.

Зазначені умови та порядок надання додаткової соціальної відпустки застосовуються і до батька, який виховує дитину без матері (одинокий батько).

Одиноким батьком слід вважати чоловіка, який не перебуває у шлюбі і у свідоцтві про народження дитини записаний як її батько, вдівця, розлученого чоловіка, що виховує дитину без матері.

 


Яка кількість днів щорічної відпустки для педагогів?(п. Лариса)

Як оплачуються відпустки педагогічним працівникам та який порядок розрахунку?(п. Рома)

Який порядок надання щорічної відпустки та чи потрібно писати заяву на її отримання?(п. А.Р.)

Які особливості працевлаштування молодого педагога?(п. Олена Григорівна)

Укладення контракту із директором комунального закладу освіти(п. Андрій)

Чи може роботодавець вимагати від працівника пред’явити додаткові документи щодо походження особи?(Антоніна)

Яким працівникам може надаватися додаткова відпустка, які мають дітей? (п. Ірина)

Які особливості педагогічного навантаження, педагогічних та інших працівників у сфері дошкільної освіти?(Мар'яна)

Як соціальні відпустки залежать від віку дітей, які відпустки передбачено?(п. О.М.)

Хто може отримати статус одинокої матері та які умови і порядок надання їм відпусток?(п. Оксана)

В якому порядку надається додаткова соціальна відпустка працівникам, що мають дітей, в тому числі дітей-інвалідів?(Оксана)

Як здійснюється оплата праці у вихідні дні?(Михайло)

Які є права на додаткову відпустку для працівників при неповному робочомі дні?

Чи виплачуються надбавки за вислугу років та за сумлінну працю?(Любомир Іванович)

Чи можна одночасно перебувати у двох відпустках?(Ю.В.)

Чи здійснюється оплата праці за заміну тимчасово відсутнього працівника?(п. Марія )

Як правильно звільнитися з роботи «за власним бажанням»?(Ігор)

Чи може роботодавець звільнити працівника під час перебування його на лікарняному?(Юлія)

Хто має переважне право на залишення на роботі при скороченні працівників?(Ірина)

Чи буде вважатись скасованою догана, яке накладена структурним підрозділом, який уже ліквідований, і фактично не існує структурного підрозділу, який накладав таку догану на працівника?(Андрій)

Які документи необхідно подати для реєстрації в службі зайнятості?(Галина Михайлівна)

Який порядок надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами?(Олеся)

Чи можна встановлювати для молодих спеціалістів випробування при прийнятті на роботу?(Ілона)

На який термін може встановлюватися випробування для працівників при прийнятті на роботу?(Марія Іванівна)

Кому належить право інтелектуальної власності на об’єкт, створений на замовлення?(Олександр)

Як відбувається покладення матеріальної відповідальності на службову особу, винну в незаконному звільненні або переведенні працівника?

Як відбувається поновлення працівника на роботі у разі незаконного звільнення?(п.Люба)

Протягом якого терміну особа може звернутися до суду за вирішенням трудового спору?

Що таке письмовий договір про повну матеріальну відповідальність?(Довгань Микола)

Які гарантії передбачені законодавством для працівників обраних до профспілкових органів?

Чи завжди необхідна згода профспілкового органу на звільнення працівника? (Олег)

Які гарантії передбачені для осіб, які виховують малолітніх дітей без матері?(Мар'ян)

Які існують обмеження роботи жінок у нічний час?

Який порядок доплати за класне керівництво вчителям у школах-інтернатах?(Ірина Степанівна)

Які права має класний керівник?(Орися Тадеївна)

Громадські об'єднання(Инна Панкратова)